Националният съюз на общините в Република България (НСОРБ) напомня на кметовете и гражданите, че крайният срок за регистрация на съществуващи кладенци за собствени потребности е 28 ноември 2025 г.
Съгласно Закона за водите, кладенците за собствени нужди (битови и стопански цели) трябва да бъдат регистрирани в Басейновите дирекции. Нерегистрираните в срок съоръжения не могат да се използват и подлежат на ликвидация за сметка на собствениците, които носят и административно-наказателна отговорност.
Какво трябва да направят гражданите?
Да подадат заявления за регистрация на кладенците си – лично в съответната Басейнова дирекция или чрез кмета на населеното място. Да предоставят необходимите документи за местоположението и предназначението на съоръжението. Да спазят крайния срок – 28 ноември 2025 г.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обръща внимание, че кметовете следва да осигурят на гражданите обособени и публични места за информация в сградите на общините и кметствата, където да бъдат разяснени процедурите и изискванията.
Защо е важно?
Регистрацията е необходима за:
законно използване на съоръженията; гарантиране на опазването на подземните води; избягване на санкции и загуба на съоръжението.
Гражданите могат да се обърнат към своите кметове и съответните Басейнови дирекции за повече информация и съдействие.







